Αρχική σελίδα Νέα - Ανακοινώσεις ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΕΚΔΡΟΜΗΣ ΣΤΗ ΒΟΥΛΗ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ

ΠΡΟΣ : Διεύθυνση Δ/θμιας Εκπ/σης Δωδ/νήσου

Κλαυδίου Πέππερ 1, Ζέφυρος

85100 Ρόδος

(για ανάρτηση στην ιστοσελίδα)

ΚΟΙΝ.: Τουριστικά Γραφεία

ΘΕΜΑ: «Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος από Τουριστικά Γραφεία για την οργάνωση εκπαιδευτικής εκδρομής του ΓΕ.Λ. Πάτμου στη Βουλή των Ελλήνων».

Σχετικά: Υ.Α. 129287/Γ2/2011 Υ.Π.Δ.Β.Μ.Θ. (ΦΕΚ 2769/τ. Β΄/02/12/2011) με θέμα «Εκδρομές Μετακινήσεις μαθητών Δημοσίων και Ιδιωτικών σχολείων Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης εντός και εκτός της χώρας» (Έγγραφο Υπουργείου Παιδείας Έρευνας και Θρησκευμάτων με Αρ. Πρωτ. 2595/ 1-9-2015)

Προκηρύσσουμε την πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος προς τα ταξιδιωτικά γραφεία για τη διοργάνωση εκπαιδευτικής εκδρομής της Β’ τάξης του ΓΕΛ Πάτμου στη Βουλή των Ελλήνων - Αθήνα.

Συγκεκριμένα:

Η τριήμερη εκδρομή θα πραγματοποιηθεί από το ΓΕΛ Πάτμου από τις ( 02/04/2017 στις 23.55 περνάει το πλοίο) 03/04/2017 μέχρι και τις 05/04/2017.

Θα θέλαμε να σας ζητήσουμε προσφορά που θα περιλαμβάνει μεταφορά και διαμονή.

Συγκεκριμένα, η ομάδα είναι 11 μαθητές (09 κορίτσια και 02 αγόρια) 1 αρχηγός καθηγήτρια και 1 συνοδός καθηγητής.

Το πρόγραμμα έχει ως εξής:

Α/Α

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

ΩΡΑ

ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ

0.

Κυριακή

02/04/2017

• Συγκέντρωση στο λιμάνι της Πάτμου

1.

Δευτέρα

03/04/2017

Επιβίβαση στο πλοίο Blue Star και αναχώρηση για Πειραιά.

Άφιξη στον Πειραιά

Μεταφορά με λεωφορείο για επίσκεψη στον αρχαιολογικό χώρο των Μυκηνών και το Μουσείο

Επίσκεψη στην πόλη του Ναυπλίου

Επίσκεψη στο Λαογραφικό Μουσείου του    Ναυπλίου ,

στην πλατεία Καποδίστρια ,

στην πλατεία Συντάγματος.

Μεσημεριανό γεύμα

Αναχώρηση για Αθήνα

Άφιξη - Τακτοποίηση αποσκευών στο ξενοδοχείο

Βραδινό δείπνο

Επιστροφή στο ξενοδοχείο – διανυκτέρευση

2.

Τρίτη

04/04/2016

Τετάρτη

05/04/2017

Πέμπτη

06/04/2017

Πρωινό στο ξενοδοχείο

Αναχώρηση για τη Βουλή

Επίσκεψη στη Βουλή

Επίσκεψη στην Ακρόπολη (με τα πόδια)

Γεύμα εντός του μουσείου της Ακρόπολης

Περιήγηση στον δρόμο της Ερμού

Επιστροφή στο ξενοδοχείο ξεκούραση

Παρακολούθηση ταινίας – θεατρικής παράστασης (Μετάβαση με τα πόδια)

Επιστροφή στο ξενοδοχείο –διανυκτέρευση

Πρωινό στο ξενοδοχείο και μεταφορά των αποσκευών στο λεωφορείο

Περιήγηση στην Πλάκα, στο Θησείο, στο       Μοναστηράκι – Αρχαία Αγορά

Γεύμα στην πλατεία Μοναστηράκι

Αναχώρηση με το λεωφορείο για το λιμάνι του Πειραιά

Επιβίβαση στο πλοίο Blue Star

Αναχώρηση για το λιμάνι της Πάτμου

Άφιξη στην Πάτμο

Η προσφορά πρέπει να περιέχει και να εξασφαλίζει τα παρακάτω:

• Ακτοπλοϊκά εισιτήρια με καμπίνες στη γραμμή Πάτμος – Πειραιάς Πέμπτη (το πλοίο περνάει 02/04/2017 στις 23.55 ) 03/04/2017 με Blue Star και Πειραιάς – Πάτμος Τετάρτη 05/04/2017 , οι καμπίνες θα είναι 1 x 4κλινη , 1 x 3κλινη , 3 x2κλινες
  • Διαμονή στην Αθήνα σε ξενοδοχείο 3 ή 4 αστέρων ( κατά προτίμηση ) στο κέντρο, περιοχή Ακρόπολης – πλατείας Συντάγματος, σε 1 τρίκλινο και 4 δίκλινα για τους μαθητές και 2 μονόκλινα για τους καθηγητές .
  • Πρωινό στο ξενοδοχείο.
  • Υποχρεωτική ασφάλιση Ευθύνης Διοργανωτή, όπως ορίζει η κείμενη νομοθεσία, καθώς και προαιρετική ασφάλιση σε περίπτωση ατυχήματος ή ασθενείας μαθητή ή συνοδού.
  • Αποδοχή από το πρακτορείο ποινικής ρήτρας σε περίπτωση αθέτησης συμβολαίου από τη μεριά του.
  • Την επιστροφή των χρημάτων σε περίπτωση που δεν θα πραγματοποιηθεί η εκδρομή λόγω ανωτέρας βίας (π.χ. απαγορευτικός απόπλους λόγω καιρικών συνθηκών, απεργία κλπ.)
  • Το λεωφορείο θα πρέπει να είναι στη διάθεση των μαθητών για όλες τις συμφωνημένες μετακινήσεις και να διαθέτει όλες τις προβλεπόμενες από την κείμενη νομοθεσία προδιαγραφές (ελεγμένο από ΚΤΕΟ, έγγραφα καταλληλότητας οχήματος, επαγγελματική άδεια οδήγησης, ελαστικά σε καλή κατάσταση, κλιματιζόμενο κλπ.)

Με την προσφορά θα κατατεθεί από το ταξιδιωτικό γραφείο απαραιτήτως και υπεύθυνη δήλωση ότι διαθέτει το ειδικό σήμα λειτουργίας, το οποίο πρέπει να βρίσκεται σε ισχύ.

Ο διαγωνισμός είναι μειοδοτικός θα ληφθούν όμως υπόψη και ποιοτικά κριτήρια.

Για τις παραπάνω υπηρεσίες ζητείται η τελική τιμή (με ΦΠΑ) της εκδρομής, αλλά και η επιβάρυνση ανά μαθητή χωριστά, συμπεριλαμβανομένων όλων των λοιπών χρεώσεων που μπορεί να προκύψουν.

Οι προσφορές θα πρέπει να κατατεθούν σε κλειστούς φακέλους ταχυδρομικώς με την επωνυμία του πρακτορείου, μέχρι την Παρασκευή 24/02/2017 (ώρα 12:00), στο Γραφείο της Διευθύντριας του Γενικού Λυκείου Πάτμου Πάτμου. Επιπλέον στο φάκελο της προσφοράς πρέπει να υπάρχει οπωσδήποτε CD με την προσφορά σε ηλεκτρονική μορφή (doc ή pdf) για να είναι εύκολη η ανάρτησή της στο διαδίκτυο.

Οι φάκελοι θα ανοιχτούν ενώπιον επιτροπής που θα συσταθεί με πρόεδρο την Διευθύντρια του σχολείου, με δύο εκπαιδευτικούς, έναν εκπρόσωπο του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων και έναν εκπρόσωπο του δεκαπενταμελούς μαθητικού συμβουλίου, την Παρασκευή 24/02/2017 στις 12:30.

Η Διευθύντρια

Γαμπιεράκη Μ. Χρυσή