Παλαιότερες Δράσεις

ΓΙΟΡΤΕΣΠροβολές, ομιλίες, θεατρικά έργα, τραγούδια, χοροί πλαισιώνουν τις γιορτές που οργανώνονται σε εθνικές επετείους, σε γιορτές αποφοίτησης στο σχολείο.

• To 1984 στο χώρο του γηπέδου της Σκάλας παρουσιάστηκε από μαθητές Γυμνασίου και Λυκείου ένα λογοτεχνικό και μουσικό αφιέρωμα στην Κύπρο με μεγάλη επιτυχία.

Υπεύθυνοι καθηγητές : Απόστολος Καρδούλιας, Μάριος Κουκκίδης, Αγγελική Σαχίνη.

• Τον Ιούνιο του 1995 παρουσιάστηκε η θεατρική παράσταση "Ο ματωμένος γάμος" του Φ.Γκαρθία Λόρκα, με υπεύθυνο καθηγητή τον κ.Πέτρο Τσιότσο.

ΜΑΘΗΤΙΚΟΙ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ:

Το 2002 το σχολείο συμμετείχε στους Πανελλήνιους Μαθητικούς Αγώνες Θεάτρου, παρουσιάζοντας το έργο "Η μικρή μας πόλη" του Όσκαρ Γουάιλντερ, αποσπώντας το πρώτο βραβείο σε επίπεδο Νομού και τιμητικό έπαινο σε πανελλαδικό επίπεδο, με υπεύθυνες καθηγήτριες την Έβελυν Αντωνίου, θεόλογο και Γαμπιεράκη Χρυσή, φιλόλογο και εξωτερικό συνεργάτη τον κ.Μιχάλη Γραμματικό.

parastasi.jpg - 8.10 Kb

• Το 2005 το σχολείο έλαβε μέρος στους Μαθητικούς Καλλιτεχνικούς Αγώνες, παρουσιάζοντας το έργο "Το φυντανάκι"του Παντελή Χόρν και απέσπασε το πρώτο βραβείο σε επίπεδο Νομού, με υπεύθυνη καθηγήτρια τη Μαρία Σαμαρά, φιλόλογο.