Δράσεις 2015-2016

Ανασκόπηση δράσεων για το σχολικό έτος 2015-2016:

• 02 Οκτωβρίου 2015: Ομιλία από τον κ. Αριστείδη Μιαούλη Δημοσιογράφο της ΕΡΤ Δωδεκανήσου με θέμα "Τοπική Ιστορία". Η μουσική ορχήστρα του σχολείου παρουσίασε παραδοσιακή μουσική.

• 05 Οκτωβρίου 2015: Εκδηλώσεις στα πλαίσια του εορτασμού της 1η Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού. Υπεύθυνος καθηγητής: Σάρρας Σταύρος.

• 21 Οκτωβρίου 2015: Εκκλησιασμός στα πλαίσια της τοπικής γιορτής στην Ιερά Μονή Ιωάννη του Θεολόγου.

• 14 Νοεμβρίου 2015: Συμμετοχή στον 76ο Πανελλήνιο Μαθηματικό Διαγωνισμό "Ο Θάλης". Υπεύθυνος καθηγητής: Κομπόλιας Γεώργιος. Η μαθήτρια της Α' τάξης Ματθαίου Μαρία διακρίθηκε και πέρασε στην επόμενη φάση του Διαγωνισμού "Ο Ευκλείδης".

• 5-6 Δεκεμβρίου 2015: Συμμετοχή στον 3ο Πανελλήνιο Ανοιχτό Ατομικό Διαγωνισμό Σκακιστικού Σκίτσου, (Κατηγορία Λυκείων). Υπεύθυνοι καθηγητές: Γαμπιεράκη Χρυσή, Κομπόλιας Γεώργιος. Τιμητική διάκριση στη μαθήτρια της Α' τάξης του σχολείου Ματθαίου Μαρία. Τιμητική διάκριση στο σχολείο για την συμμετοχή.

• 07 Δεκεμβρίου 2015: Ομιλία στα πλαίσια του εορτασμού της Παγκόσμιας Ημέρας Διαβήτη από τον Διευθυντή - Ιατρό του Κέντρου Υγείας Πάτμου κύριο Ασλάνογλου Δαμιανό. Υπεύθυνοι καθηγητές: Μελιανός Νικόλαος και Κομπόλιας Γεώργιος.

• 14 Δεκεμβρίου 2015: Εκδήλωση Γιορτινή Παράσταση Αστεριών από μαθητές του σχολείου σε μαθητές των σχολείων της Πάτμου. Υπεύθυνη καθηγήτρια: Γαμπιεράκη Χρυσή.

• 15 Δεκεμβρίου 2015: Ανοιχτή εκδήλωση Γιορτινή Παράσταση Αστεριών από μαθητές του σχολείου στην τοπική κοινωνία του νησιού. Υπεύθυνη καθηγήτρια: Γαμπιεράκη Χρυσή.

• 28 Ιανουαρίου 2016: Παρουσίαση - συζήτηση των ερευνητικών εργασιών του Α΄ τετραμήνου σε όλους τους μαθητές του σχολείου. Υπεύθυνη καθηγήτρια: Κυρκοπούλου Ζωή

• 29 Ιανουαρίου 2016: Εκδήλωση στα πλαίσια εορτασμού της γιορτής των Τριών Ιεραρχών, κοπή βασιλόπιττας για τους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς του σχολείου από το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων.

• 30 Ιανουαρίου 2015: Εκκλησιασμός στα πλαίσια του εορτασμού των Τριών Ιεραρχών, δεξίωση στο Δημαρχείο.

• 02 Φεβρουαρίου 2016: Εκδήλωση στα πλαίσια του εορτασμού Ημέρα Μνήμης του Ολοκαυτώματος. Υπεύθυνος καθηγητής: Κολιγκιώνης Ευάγγελος

• 08 Φεβρουαρίου 2016: Συμμετοχή των μαθητών της Β' τάξης στη Βουλή των Εφήβων. Υπεύθυνος καθηγητής: Κομπόλιας Γεώργιος.

• 08 Φεβρουαρίου 2016: Ενημέρωση των μαθητών του σχολείου στα πλαίσια του εορτασμού της "Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου". Υπεύθυνη καθηγήτρια: Σταύρου Ελβίρα.

• 19 Φεβρουαρίου 2016: Ενημέρωση των μαθητών του σχολείου για τα παραδοσιακά επαγγέλματα. Υπεύθυνος καθηγητής: Ρεγκούτας Βασίλειος.

• 05 Μαρτίου 2016: Συμμετοχή - Εξεταστικό κέντρο στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Φυσικής 2016. Υπεύθυνος καθηγητής: Κολιγκιώνης Ευάγγελος.

• 19 Μαρτίου 2016: Συμμετοχή - Εξεταστικό κέντρο στον 30ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Χημείας - Ολυμπιάδα Χημείας 2016. Υπεύθυνος καθηγητής: Κολιγκιώνης Ευάγγελος.

• 22-23 Μαρτίου 2016: Ενημέρωση-Ομιλία των μαθητών του σχολείου στα πλαίσια του θέματος Με την ποίηση πολεμάμε τον ρατσισμό . Υπεύθυνος καθηγητής: Μελιανός Νικόλαος.

• 13 Απριλίου 2016: Ομιλία - Ενημέρωση των μαθητών του σχολείου για το Κάπνισμα από την Βιολόγο Υπεύθυνη προληπτικών παρεμβάσεων για το Κάπνισμα και μέλος της Σύμπλευσης κ. Δέμη Μαρίνα. Ομιλητές και οι:

-Καραλής Εμμανουήλ επικοντιστής έσπασε το Παγκόσμιο ρεκόρ στο επί κοντό. Κάτοχος Πανελλήνιου

Πρωταθλήματος Στίβο.

-Αναστασάκης Μιχάλης Πρωταθλητής σφυροβολίας .

• Απρίλιος 2016: Συμμετοχή στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Φωτογραφίας "Τηλε-επικοινωνώ". Στην κατηγορία Ενηλίκων 1ο Βραβείο στο Γενικό Λύκειο Πάτμου στο μαθητή Φοίβο Πέντε με τίτλο "Στο Μαντρί". Η απονομή έγινε στην Πάτρα ο μαθητής παρακολούθησε τη βράβευση μέσω skype από το χώρο του σχολείου.

• Το Γενικό Λύκειο Πάτμου συμμετέχει στη δράση "Τα σχολεία φωτογραφίζουν τον τόπο τους", μέσω της ψηφιακής διαδραστικής πλατφόρμας "ΠΑΙΔΙΑ ΠΑΜΕ ΕΛΛΑΔΑ", του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου.