Δράσεις 2012-2013

Ανασκόπηση δράσεων για το σχολικό έτος 2012-2013:

• 29 Ιανουαρίου :  Ομιλία στους μαθητές του σχολείου για τους Τρεις Ιεράρχες.
  •  31 Ιανουαρίου Παρουσίαση-συζήτηση των ερευνητικών εργασιών του Α΄τετραμήνου σε όλους τους μαθητές.
  •  5 Φεβρουαρίου :  " Ενημέρωση για ένα ασφαλέστερο διαδίκτυο" σε όλους τους μαθητές  από την καθηγήτρια ΠΕ20 Τσίτσικα Νικολίτσα.
  • 15 Φεβρουαρίου 2013: Ενημέρωση-ομιλία από τον υπεύθυνο ΚΕ.ΣΥ.Π  κ.Δράκο Δημήτριο στους υποψήφιους της Γ΄Λυκείου στο Εργαστήριο Πληροφορικής και στους μαθητές Α΄και Β΄Λυκείου στην αίθουσα πολλαπλών.

img_3379.jpg - 2.37 Mb

Ενημέρωση των μαθητων Γ΄Λυκείου στην αίθουσα Πληροφορικής

img_3381.jpg - 2.53 Mb

Ενημέρωση των μαθητών Α΄και Β΄Λυκείου στην αίθουσα πολλαπλών.

• 12 Μαρτίου : Ενημέρωση μαθητών και διεξοδική συζήτηση με θέμα "Σχολική βία- εκφοβισμός. Τρόποι αντιμετώπισης"  από τη Διευθύντρια Γαμπιεράκη Χρυσή και τις καθηγήτριες Πεστεμαντζόγλου Μαρία, Σπύρτου Σοφία, Τσίτσικα Νικολίτσα.

clip_image002.jpg - 4.65 Kb

21 Μαρτίου : Ενημέρωση μαθητών και διεξοδική συζήτηση με θέμα "Μέρα κατά των φυλετικών διακρίσεων κ του ρατσισμού" από τη Διευθύντρια Γαμπιεράκη Χρυσή, Τσίτσικα Νικολίτσα, Πεστεμαντζόγλου Μαρία και η ομιλία έγινε από το Μελιανό Νικόλαο.

• 27 Μαρτίου: Συμμετοχή μαθητών στη γραπτή διαδιακασία επιλογής για το πρόγραμμα"Βουλή των εφήβων", με υπεύθυνη καθηγήτρια την κ.Κωνσταντινοπούλου Κλεονίκη.
  • 28,29 Μαρτίου: Διημερίδα παρουσίασης πειραμάτων και βράβευση της κ.Δαλαρή Αναστασίας, χημικός και πρώην Διευθύντρια του σχολείου που έχει συνταξιοδοτηθεί από την κ.Γαμπιεράκη Χρυσή.

lab.bmp - 44.42 Kb

Η βράβευση της κας Δαλαρή Αναστασίας.

Φωτογραφίες από την παρουσίαση των πειραμάτων:

giwrgos.JPG - 40.02 Kb

* Φυσική * - Κωνσταντινόπουλος Γεεώργιος, ΠΕ 04.01

•  Απόκριες : Αποκριάτικη γιορτή στο προαύλιο της σχολικής μονάδας:

•  13 Μαϊου 2013: Παρουσίαση των ερευνητικών εργασιών (project) στην αίθουσα πολλαπλών της σχολικής μονάδας.

• 13 Μαΐου 2013: Ενημέρωση των μαθητών, με αφορμή την 30η Απριλίου-Ημέρα κατά της Σωματικής Τιμωρίας Ανηλίκων, σχετικά με το Δίκτυο "ΟΡΕΣΤΗΣ" για την πρόληψη και καταπολέμηση της Σωματικής Τιμωρίας στα παιδιά  και τη λειτουργία Εθνικής Γραμμής Παιδικής Προστασίας με δωρεάν χρήση του σύντομου αριθμού κλήσης" 1107", από την καθηγήτρια Κωνσταντινοπούλου Κλεονίκη.
  • Ομάδα μαθητών έβαψε την αίθουσα διδασκαλίας του με την ενίσχυση του καθηγητή τους Κωνσταντινόπουλου Γεώργιου.
  • Ομάδα μαθητών της Α΄και Β΄τάξης του Λυκείου φύτεψαν καλλωπιστικά φυτά σε αύλειο χώρο του σχολείου, με υπεύθυνη την καθηγήτρια κ.Κωνσταντινοπούλου Κλεονίκη, με δωρεά απαραίτητων υλικών από τη ¨ΓΕΩΠΟΝΙΚΗ ΠΑΤΜΟΥ¨ - Αλέξανδρος Αλεξανδρής.

.jpg - 39.54 Kb